/

Protest Wielkanocny przeciw likwidacji toru. Czy władza Giżycka jest dla wszystkich?


W Wielką Sobotę Zmartwychwstania Pańskiego dnia 30.03.2024 r. na parkingu przy ulicy Królowej Jadwigi w okolicy Kauflandu odbył się protest członków Klubu Motorowego w Giżycku (KMG) i licznych zwolenników toru motocrossowego (MX) w Giżycku. Na miejsce zjechało wielu uczestników protestu na motocyklach, którzy wyrazili sprzeciw likwidacji toru MX. Padło pytanie: „Czy władza Giżycka jest dla wszystkich? Czy dyskryminuje mniejszościowe sporty?” Wielu motocyklistów uważa, że obecna władza miasta burmistrz Wojciech Karol Iwaszkiewicz, jak i przewodniczący Rady Miasta Giżycka Robert Kępa, są przeciwnikami toru MX, więc mogą zrobić jak chcą, co chcą i nie liczą się z wolą ludzi, mniejszości, tylko traktują autorytarnie wolnych młodych ludzi z pasją sportową, narzucając swoje zdanie i wolę innym, zabierając ducha aktywności, nie patrząc na osiągnięcia, zwycięstwa tych pasjonatów, a także nie dając nic w zamian. Pan Robert Kępa, jako przeciwnik toru MX, argumentuje, że motocykle wywołują hałas i spaliny, co drażni wiele osób. Jednak w obecnych czasach jest wiele innych dużo większych źródeł hałasu i spalin, jak i co raz mniej wolnego miejsca na Ziemi. Pozostali członkowie Rady nawet, jeśli są za utrzymaniem toru MX, to nie mają odwagi wyrazić swojego zdania na sesji rady miasta, aby nie narazić się władzy poprzez wyrażenie odmiennej opinii. Czy jest to brak odwagi członków rady miasta przed wyrażeniem opinii innej niż pozostali, czy niechęć do działania, że będzie trzeba argumentować swoje zdanie?

Po proteście uczestnicy wyjechali wspólnie na święcenie jajek i motocykli do Katedry w Świętej Lipce.
Życzymy wszystkim zwolennikom, jak i przeciwnikom toru MX wszystkiego najlepszego i wesołych dni świątecznych.

Przypomnijmy:

  • Burmistrz Miasta Giżycka w marcu 2022 roku nie przedłużył wieloletniej dzierżawy terenu, gdzie obecnie znajduje się tor motocrossowy ze względu na protesty przeciwników toru MX i sportów motocyklowych, którzy zarzucali nadmierny hałas i zanieczyszczenie środowiska spalinami. Obecna Rada Miasta Giżycka przychyliła się do przeciwników toru MX i wystąpiła z wnioskiem o nieprzedłużanie umowy dzierżawy dla Klubu Motorowego w Giżycku (KMG), zamykając tym samym możliwości trenowania, rozwoju sportu oraz możliwości rozrywkowych dla miasta Giżycka.
  • W związku z powyższym Mistrzostwa Polski w motocrossie zaplanowane na październik 2022r. oraz inne towarzyszące imprezy musiały zostać odwołane. Również wszelkie treningi na obecnym terenie toru MX nie są do dziś dnia przeprowadzane.
  • Stworzono jawne e-konsultacje społeczne, mające na celu poznać opinię mieszkańców Giżycka. Zwolennicy toru ewidentnie wygrali jawne e-głosowanie, znacznie przegłosowując dużą ilością głosów przeciwników toru. Jak się potem okazało były też ukryte druki list do głosowania w wersji papierowej, których nie można było uzyskać w Urzędzie Miasta przez przedstawicieli KMG, co zarzuca Urzędowi Miasta Klub Motorowy Giżycko. Prawdopodobnym jest, że owe druki list zostały celowo wszystkie przekazane przeciwnikom toru. W związku z powyższym, Klub Motorowy nie miał możliwości zebrać podpisów poza e-głosowaniem w wersji papierowej. Nie mogąc uzyskać druków list do głosowania, KMG zebrał podpisy na swoich drukach do głosowania ze wszystkimi wymaganymi danymi i podpisami, których Urząd Miasta nie uznał i nawet nie przyjął! W związku z tym głosowanie jest nierzetelne, niewłaściwe i istnieje możliwość popełnienie przestępstwa poprzez nieudostępnienie druków list do głosowania dla przedstawicieli KMG, odmówienie przyjęcia list od KMG, czy nawet sfałszowanie wyników głosowania, gdzie w ostatecznym rozrachunku byli tylko przeciwnicy toru. Podejrzanym okazać się może celowe takie działanie Urzędu Miasta na niekorzyść zwolenników toru, aby zamknąć tor MX i nie wiadomo w jakim celu.
  • Najbliższe tory MX są w Mrągowie, Olecku, Reszlu, Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie. W Mrągowie i Olecku były organizowane mistrzostwa Europy MX, zaś w Lidzbarku mistrzostwa świata.
  • Na terenie dotychczasowego toru mx obecni włodarze miasta proponowali w zamian zbudować wiaty, grille, ławki, ścieżki spacerowe.
  • Klub Motorowy w Giżycku od początku nie zgadza się z negatywnymi decyzjami Rady Miasta w sprawie likwidacji toru MX i protestuje przeciw zabraniu obszaru pod tor MX i nie daniu nic w zamian. Klub KMG pragnie, aby zmieniono decyzję i przychylono się z szacunkiem do argumentów zwolenników funkcjonowania toru MX.
  • Tor MX w Giżycku funkcjonował w obecnym miejscu od początku lat 80-tych. Miał homologację wydaną przez Polski Związek Motorowy do organizacji międzynarodowych zawodów MX Przez ten okres KMG zainwestował wielkie pieniądze w rozbudowę toru, planowanie terenu, infrastrukturę, dokumentację, pozwolenia, na homologację, liczne niwelowanie terenu oraz zakup wielu kosztownych urządzeń, aby na torze można było organizować międzynarodowe zawody. Po nieprzedłużeniu umowy na dzierżawę Urząd Miasta nakazał zabranie całej infrastruktury i urządzeń z terenu toru tj.m.in. startownice, budynki pomiaru czasu i sędziów, maszty, podium, instalacje elektryczne i nawadniające i inne …
  • Kto jeździł? Na torze mx w Giżycku trenowały osoby dorosłe i dzieci w wieku od 7 do 68 roku życia! To osoby z pasją, zawsze pełne radości, zdrowe i aktywne. Aktywność jazdy motocyklem crossowym daje im zadowolenie, co wpływa, że są bardziej radosne i szczęśliwe, chcące coś robić i przez to pozytywnie wpływające na innych.

Mamy obecnie takie czasy, że coraz więcej jest ludzi na świecie, więcej zabudowań, więcej infrastruktury, a tym samym mniej jest wolnego bezkolizyjnego miejsca i obszarów do swobodnego jeżdżenia.
Powinniśmy jako ludzie uszanować się wzajemnie, uszanować pasje innych, ewentualnie porozmawiać, osiągnąć porozumienie. Dla osób z pasją ważna jest dobra wola wszystkich osób, brak szkodliwości społecznej, środowiskowej i przekonanie do płynących korzyści z uprawiania sportu.

Korzyści funkcjonowania toru motocrossowego w Giżycku:

  1. krzewienie pasji, sportu,  kultury fizycznej głównie młodych ludzi, ale i nawet 68-latków,
  2. promocja miasta w zakresie możliwości multisportowych.
    • Motocross jest wspaniałym dodatkowym sportowym udziałem w Giżycku obok innych sportów jak np. żagle, lodowisko, rowery. Można przyjechać do Giżycka, popływać na żaglach, pojeździć latem na łyżwach na sztucznym lodowisku, ale również i na motocyklu crossowym na torze;
  3. konieczności asymilacji we współczesnym zatłoczonym świecie i szacunku do wszystkich rodzajów pasji, hobby, a nie tylko wybranych.
    • Zawody MX są tylko 1 dzień w roku, Treningi przeważnie są 1 raz w tygodniu; w godzinach największego szczytu, a nie nocnych; w czasie nabożeństw kościelnych nie jeździmy – szanujemy wyznawców wiary w Boga, turystów; Lokalizacja toru nie jest na wzgórzu Brunona, a ok. 800m dalej; zanieczyszczenie środowiska i spaliny są znikome, towarzyszą wszędzie, a od kilku motocykli w czasie treningu jest to na pewno dużo mniej niż od samochodów ciężarowych, osobowych, motorówek, pociągów, innych źródeł hałasu…).
  4. członkowie klubu odnieśli i odnoszą liczne sukcesy w zawodach motocross (mx) i crosscountry (cc), zdobywając medale i puchary, stojąc wielokrotnie na podium. Teraz muszą jeździć i trenować na bardziej odległych od miejsca zamieszkania torach.
  5. dobry wpływ na ludzi i otoczenie, zdecydowana większość osób czerpie pozytywne emocje z MX i pochwala pasje młodych ludzi i dzieci.

—————————————————————

Chęć likwidacji toru to chęć zabrania zadowolenia u wielu ludzi, którzy czerpią z niego radość i kondycję. To tak jakby zlikwidować boiska, place zabaw, zakazać pływania po jeziorach…..itp, bo wszędzie jest przecież generowany jakiś poziom hałasu.

Zapraszam do przeczytania mojego wcześniejszego artykułu „Nielubiane sporty motocyklowe…”
Mariusz Pietrukaniec
Weteran MX